Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds
- Condition:
- New
Code: OS-RS-OSPR0004-ES4-16X56MDG
MPN: ES4-16X56MDG
UPC: 040232570803
Product Info for Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ES4-16x56 is a compact long range scope with unparalleled eye relief. With a 56mm objective and fully multi-coated Hoya lenses, the ES4-16x56 is a class leading light gathering scope with a very generous field of view. It is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 26.3 - 6.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.66 - 3.35 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Elite Series 4-16X56 Mil Dot Glass Etched Lit Reticle:
- Magnification: 4-16
- Objective (mm): 56mm
- Tube diameter (mm): 30mm
- Field of view (feet at 100 yds): 26.3-6.6
- Parallax (yards): 10yds
- Reticle Image Plane (Magnifying): Mil line
- Exit pupil (mm): 13.3mm-4.4mm
- Eye Relief (inches): 3.66in-3.35in
- Length (inches): 12.6in
- Weight (ounces): 27.2in
- Finish: Black Matte
- MOA: 1/4in
- Elevation/Windage Adjustment: 35in
- Diopter Adj: 3in
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Triple duty rings
- See-through flip-up dust covers
