Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.32 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 MOA
Code: OS-RS-OG03RF-ES2-5-10X42MOA
MPN: ES2.5-10X42MOA
UPC: 40232598975
Product Info for Osprey Global Elite Series 2.5-10x42mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope
The Osprey Global Elite Series 2.5-10x42mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global Elite Series 2.5-10x42mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey ES2.5-10x42MOA Scope delivers precision and reliability for serious marksmen. High-quality Hoya glass with a multi-coated flat black finish ensures clear visuals in any conditions. The 30mm tube provides durability, while 1/4 MOA click turrets allow precise adjustments and generous eye relief ensures comfort. This scope is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global Elite Series 2.5-10x42mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 3.74 - 3.35 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.32 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.99 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
Features of Osprey Global Elite Series 2.5-10x42mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope
- Fog proof, Waterproof, Shockproof
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series 2.5-10x42mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope
- Dust Covers
- Dust cloth
- CR2032 Battery
- Instruction Manual
- Allen Wrenches