Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 2.4 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 25 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OG02RF-ED7-35X56FFP
MPN: ED7-35X56FFP
UPC: 40232598982
Product Info for Osprey Global ED Glass 7-35x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Scope
The Osprey Global ED Glass 7-35x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global ED Glass 7-35x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey ED 7-35x56 FFP Scope delivers reliable performance for shooters. High-quality Hoya ED glass with a multi-coated flat black finish provides clear visuals and consistent light transmission. The 34mm tube offers durability and a wide adjustment range, while generous eye relief ensures comfortable use. This scope is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global ED Glass 7-35x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 7 - 35 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.4 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.98 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global ED Glass 7-35x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Scope
- Fog proof, Waterproof, Shockproof
Package Contents:
- Osprey Global ED Glass 7-35x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Scope
- Dust Covers
- Dust cloth
- CR2032 Battery
- Instruction Manual
- Allen Wrenches