Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OG01RF-ED2-5-20X50FFP
MPN: ED2.5-20X50FFP
UPC: 40232598876
Product Info for Osprey Global ED Glass 2.5-20x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Osprey Global ED Glass 2.5-20x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global ED Glass 2.5-20x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey ED 2.5-20x50 FFP Scope delivers reliable performance for shooters. High-quality Hoya ED glass with a multi-coated finish provides clear visuals, while the 34mm tube offers durability and a wide adjustment range. Fog proof, waterproof, and shockproof, this scope comes with Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global ED Glass 2.5-20x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 20 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 6.5 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
Features of Osprey Global ED Glass 2.5-20x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Fog proof, Waterproof, Shockproof
Package Contents:
- Osprey Global ED Glass 2.5-20x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Dust Covers
- Dust cloth
- CR2032 Battery
- Instruction Manual
- Allen Wrenches