Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 50 MOA
Code: OS-RS-OSPR0006-TA5-30X56MDG
MPN: TA5-30X56MDG
UPC: 040232525063
Product Info for Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
The Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey Tactical 5-3056 Rifle Scope is the perfect hunting scope for any scenario. This is the epitome of low light capabilities and features an illuminated mil-dot reticle. The scope comes with heavy duty rings, flip-up dust covers, has optional sunshades, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 7.09 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.625 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant, Rain Resistant |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global 5-30X56 Mil Dot Reticle Rifle Scope:
- Fog Proof
- Water Proof
- Shock Proof
- Illuminated Mil-Dot Glass Reticle (Red
- Green
- and Blue Illumination)
- Dust Covers and Ring Mounts Included
- Optional 4in 56MM Sunshade available
- Lifetime Warranty
- Magnification: 5-30
- Objective: 56 mm
- Tube Diameter: 30 mm
- Eye Relief: 7.09in-3.54in
- Length: 14.625in
- Weight: 27.8 oz
- Finish: Matte Black
- MOA: 1/4
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
