Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 2000 lumens
- Battery Type:
- 21700
- Bulb Type:
- LED
- Package Type:
- Box
Code: 1L-H6-HEADL-6972378121745
MPN: 6972378121745
UPC: 6972378121745
Product Info for Olight Perun 2 2500 Lumens LED Rechargeable Headlamp
The Olight Perun 2 2500 Lumens LED Rechargeable Headlamp is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Olight Perun 2 2500 Lumens LED Rechargeable Headlamp from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Olight Perun 2 gives out an impressive 2500 lumens of light for a max distance of 181 yards. Perfect for fishing, camping, caving, and hiking adventures, the Perun 2 is a multi-functional light that can be used in any scenario. Use it as a headlamp with the included headband or as a right-angle handheld flashlight. You can even quickly detach the Perun 2 and use the magnetic base as a hands free light source.
Specifications for Olight Perun 2 2500 Lumens LED Rechargeable Headlamp:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Battery Type: | 21700 |
| Bulb Type: | LED |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Weight: | 5.68 oz |
| Beam Distance: | 181 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Width: | 1.13 in |
| Length: | 4.75 in |
| Lens Finish: | Clear |
| Diameter: | 1.13 in |
| Lens Material: | TIR |
| Finish: | Anodized |
| Bezel Diameter: | 1.13 in |
| Height: | 1.06 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Charger Type: | USB |
Features of Olight Perun 2 2500 Lumens LED Rechargeable Headlamp
- Max Output of 1,100 lumens
- rechargeable battery included
- Multifunctional uses: flashlight, headlamp, magnetic work light
- USB magnetic charging for easy and fast charging
Package Contents:
- Olight Perun 2 2500 Lumens LED Rechargeable Headlamp
- Olight Perun 2 Flashlight
- 4000mAh Custom Battery
- Olight Headband with Silicone Bracket
- Lanyard
- MCC3 Magnetic Charging Cable
- Pocket Clip
- User Manual