Tap Tap to Zoom
The Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 30% Off!![]()
Purchase your new Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Nightstick TAC-300 is a non-rechargeable LED Tactical Polymer Flashlight that outperforms most other lights that cost twice as much. With a CREE LED rated at 180 lumens and its high-efficiency deep parabolic reflector, the TAC-300s beam has an effective range of 190 meters (over 620 feet). Its waterproof design in combination with its impact and chemical resistant glass-filled nylon polymer housing, make the TAC-300 one of the toughest tactical lights around. The large tail-cap switch provides momentary or constant-on light operations. Running on a pair of included CR-123 Lithium batteries, the TAC-300 is rated at 3 hours of runtime. Features/Specifications: Momentary or constant-on flashlight. Aircraft-grade 6061-T6 aluminum tail-cap with type 3 hard anodized finish. Non-slip grip. Waterproof. Powered by 2 CR-123 Lithium batteries (included). CREE LED technology 50,000 + hours LED life. Sharp focused beam. Glass-filled nylon polymer housing. Black, Aircraft-grade 6061-T6 aluminum tail-cap with type 3 hard anodized finish. Non-slip grip. Large textured tail-switch. 1-inch handle diameter fits most scope/flashlight mounts. 1.25 Head diameter accepts 3rd party filters. Waterproof. Impact and chemical resistant. Powered by 2 CR-123 Lithium batteries (included) and it comes with a Removable pocket clip.
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Glass-Filled Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 180 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 190 m |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Two CR123 batteries and Removable pocket clip |
| Condition: | New |