Tap Tap to Zoom
Code: 28X-FL-NS-XPP-5422GXL-XPP-5422GXL
MPN: XPP-5422GXL
UPC: 017398808026
The Nightstick Intrinsically Safe LED Flashlight w/Green Laser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 27% Off!![]()
Purchase your new Nightstick Intrinsically Safe LED Flashlight w/Green Laser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This flashlight is ETLus listed Intrinsically Safe for use in hazardous locations where explosive gases and dust may be present. The XPP-5422GXL uses an LED rated at 210 lumens that work in conjunction with a high-efficiency deep parabolic reflector to create a usable flashlight beam rated at 187 meters. During inspections or training the Class 3R laser provides precise attention to a specific area. Additionally, both the flashlight and the laser can be turned on at the same time for maximum versatility. The two body switches provide momentary or constant-on functionality for the flashlight and on/off functionality for the laser. Power comes from 3 AA batteries (not included).
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Work |
| Color: | IS Green/Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 210 lumens |
| Battery Quantity: | 3 |
| Battery Life: | 16 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 187 m |
| Bezel Diameter: | 1.8 in |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 7.6 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Type: | AA |