Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MOAR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 30 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: NF-RS-NXS3515-C429
MPN: C429
UPC: 847362004983
Product Info for NightForce NXS 3.5-15x50mm Tactical Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The NightForce NXS 3.5-15x50mm Tactical Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $54.99 Off!![]()
Purchase your new NightForce NXS 3.5-15x50mm Tactical Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NightForce 3.5-15x50 NXS Tactical Rifle Scope is different in that it allows for lower mounting profile. This Rifle Scope by NightForce meets the demands of shooters and hunters by combining performance and innovation without sacrificing ruggedness, dependability, and craftsmanship. The NightForce 3.5-15x50 NXS Tactical Scope is the number one choice for military and law enforcement professional who demand unfailing, repeatable performance. The Nightforce Extreme 3.5-15x50 Rifle Scope offers several distinct enhancements, delivering perfect reliability and accuracy. Whether in the battlefield or out for a hunt having your Nightforce Extreme 3.5 - 15x 50mm Rifle Scope zeroed-in is important not only for safety but also for that any once in a lifetime shot. Make a radical adjustment to your NightForce Rifle-Scope's elevation setting and returning your zero setting can be almost impossible, especially when in fast paced and stressful situations. Nightforce ZeroStop's relies on a precisely machined internal stop that will not shift or loosen. Zero Stop technology was designed at the request of Tier One U.S. military forces, and has been proven in the field under the most rigorous conditions.
Specifications for NightForce NXS 3.5-15x50mm Tactical Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | NightForce |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3.5 - 15 x |
| Reticle: | MOAR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.6 - 14.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Black |
| Field of View, Linear: | 7.3 - 27.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 30 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Adjustment Range: | 110 MOA |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NightForce NXS 3.5-15x50mm Tactical Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Unprecedented 110 M.O.A. of internal adjustment
- Exceptional optical integrity
- Speed and accuracy in all situations
- Rigorously tested for perfection
- Composed of 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum
- Completely Waterproof and Weather Resistant
- Proprietary titanium beta erector spring that delivers three to four times the spring pressure of other scopes
- ZeroStop allows for the ability to always return your scope to zero
Package Contents:
- NightForce NXS 3.5-15x50mm Tactical Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)