Tap Tap to Zoom
Product Info for NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane
The NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Spot targets at extreme distances with the state-of-the-art NightForce NX8 Rifle Scope. These Riflescopes from the vanguard at NightForce feature a patented Zerostop technology that makes adjusting the elevation quick, effortless, and seamless every time. With a power throw lever the NightForce 4-32x50mm Scope cycles through magnification levels with ease. Up close or rapidly moving the NightForce F1 Rifle Scope will have you hitting your targets in no time.
Specifications for NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | NightForce |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 32 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.6 - 7.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 26.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 87.6 mm |
| Weight: | 28.6 oz |
| Length: | 13.4 in |
| Parallax: | 11 yds to infinity |
| Illumination Type: | Digillum |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70 - 90 MOA |
Features of NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane:
- Zerostop
- Digillum
- PTL
Package Contents:
- NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane