Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for NightForce NX8 1-8x24mm Capped LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
The NightForce NX8 1-8x24mm Capped LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new NightForce NX8 1-8x24mm Capped LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NightForce NX8 1-8x24mm F1 LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is the perfect scope for short to mid-range missions that require superior optics with minimal weight and size. These Riflescopes by NightForce feature a revolutionary center dot that is visible in the daylight for rapid target acquisition and engagement, and the built-in power throw lever aids in fast magnification changes. The NightForce NX8 1-8x24mm Illuminated LPVO Rifle Scope is built from top-quality materials and constructed with a 30mm body tube for superior strength and durability. Mount this NightForce NX8 1-8x LPVO Rifle Scope on your favorite rifle for top performance on the field.
Specifications for NightForce NX8 1-8x24mm Capped LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | NightForce |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 7.9 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.2 - 106 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.75 in |
| Weight: | 17 oz |
| Length: | 8.75 in |
| Parallax: | 125 m |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 125 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 96 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NightForce NX8 1-8x24mm Capped LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- ZeroStop elevation adjustments;
- Capped windage adjustment;
- Integrated power throw lever;
- Two-piece locking diopter;
- Daylight illuminated reticle;
- Off settings between brightness settings
Package Contents:
- NightForce NX8 1-8x24mm Capped LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)