Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 6
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Weight:
- 36.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 25 yds to infinity
- W/E Travel at 100 Yds:
- 24 Mil Rad
Code: 64O-RS-FSG-2NPMANUL4-5-27X56I
MPN: 2NPMANUL4,5_27X56I
UPC: 850055803220
Product Info for NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $79.01 Off!![]()
Purchase your new NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Riflescope for mid - long range applications, meeting the highest standards of quality, precision, and durability. Boasting with 92% daylight transmittance and great price/performance ratio. The Night Pearl Manul M6 riflescopes were developed to offer hunters and shooters a high-quality optical product for everyday use. The Night Pearl Manul M6 series scopes feature a 6x optical zoom and, main tube diameter of 30 mm and a admirable 92% daylight transmittance. These scopes meet the highest standards for optical quality, mechanical precision, and durability.
Night Pearl MANUL M6 4,5-27x56i is a SFP riflescope with exposed turrets for medium and long range applications.
Specifications for NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | NIGHT PEARL |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Reticle: | 6 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.37 - 0.083 in |
| Field of View, Linear: | 24.6 - 4.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.67 - 0.8 degrees |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 3.5 dpt |
| Weight: | 36.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 15.43 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Operating Temperature: | -13 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistant Mark: | 6.5 ft |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 24 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
Features of NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Excellent price-to-performance ratio (with high-quality optics)
- Robust and durable 3 mm thick alluminum alloy body
- 5-year warranty, extendable up to 10 years upon registration
- Metal flip-up lens covers for objective and eyepiece included in the package
- Characteristics:
- Daytime riflescope with variable magnification and 92% daylight transmittance
- External optical surfaces coated with a hydrophobic and anti-scratch layer
- High shock resistance of 6000 J (.338 Norma Magnum)
- Rectification turrets with zero stop & zero reset
- Second focal plane (SFP) reticle
- Exposed turrets
- Illuminated reticle (CR2032) with 6 levels of brightness adjustment and auto-off function
- Attachable quick magnification change lever (throw lever)
- 3 mm thick nitrogen-filled tube made with aluminum alloy
- 100% waterproof (2h/2m) & dustproof
Package Contents:
- NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Night Pearl Manul M6 Rifle Scope
- Metal Flip-up Objective Cover
- Metal Flip-up Eyepiece Cover
- Quick Zoom Lever And Lever Hole Plug
- CR2032 Battery
- Operating Manual
- Optical Cloth
- NP Sticker