Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: 17R-FLW-NXWL14-PS520068
MPN: PS520068
UPC: 6945064205074
Product Info for Nextorch WL14 LED Weapon Light
The Nextorch WL14 LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Nextorch WL14 LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEXTORCH WL14 is an ultra-lightweight tactical light designed for concealed carry handguns. It delivers a white light output of 500 lumens with a beam distance of 115 meters, perfect for identifying threats at a distance. The light features a patented mounting system for quick attachment to Picatinny and Glock rails, twin side switches with memory mode function, and a built-in 250 mAh rechargeable battery with a USB-C port. The WL14s smart design and low price point, make this a perfect starter or back up light.
Specifications for Nextorch WL14 LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 115 m |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 0.2 lb |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Gun Type: | Pistol |
| Overall Length: | 2.5 in |
Features of Nextorch WL14 LED Weapon Light
- Compact size with 500 lumen output
- Built-in 250 mAh rechargeable battery
- Compatible with MIL-STD-1913 and Glock rails
Package Contents:
- Nextorch WL14 LED Weapon Light