Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 650 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: 17R-FLW-NXWL11-PS520029
MPN: PS520029
UPC: 6945064204114
Product Info for Nextorch WL11 LED Weapon Light
The Nextorch WL11 LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 18% Off!![]()
Purchase your new Nextorch WL11 LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEXTORCH WL11 is a high-intensity gun light designed to enhance target acquisition and situational awareness. Delivering a powerful 650 lumen white light with a throw of 130 meters, it's built for precision and reliability. The light features a patented ambidextrous rocker switch for seamless transition between momentary and constant illumination. Its mounting system allows for quick, one-handed attachment to Picatinny or Glock rails. The WL11 is dual fuel, powered by either a 16340 rechargeable battery or a CR123A battery, providing flexibility for various operational demands.
Specifications for Nextorch WL11 LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 130 m |
| Length: | 76 mm |
| Weight: | 0.28 lb |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Nextorch WL11 LED Weapon Light
- 650 lm high output, 130m beam distance
- Compatible with Picatinny and Glock rails
- Compatible with 16340 and CR123A batteries
- IPX7 waterproof, 1m impact resistant
Package Contents:
- Nextorch WL11 LED Weapon Light