Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1600 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXTA30C-PS520089
MPN: PS520089
UPC: 6945064205760
Product Info for Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
The Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $4.04 Off!![]()
Purchase your new Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEXTORCH TA30C is our number one selling tactical flashlight. With a maximum output of 1600 lumens and a 303 meter throw, it is powerful enough to use on duty and as a civilian EDC. This flashlight features our patented One-Step-Strobe switch, a rotating magnetic tail cap for simple one-handed operation, and a stainless steel bezel with nano-ceramic glass-breaker points. Its designed to be dual fuel.
Specifications for Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1600 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 303 m |
| Length: | 5.38 in |
| Weight: | 0.48 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Overall Length: | 5.38 in |
Features of Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
- 1,600 Lumen Output in High Mode
- Patented one-step-strobe technology: Half-press for momentary on and full- press for tactical strobe
- Patented rotary switch and two-stage metal tail cap button
- Coated Tempered Glass Lens
- Super-Hard Ceramic Strike Tips
- Compatible with FR-1 Finger Ring
Package Contents:
- Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
- 18650 Battery