Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- LED
- Light Output:
- 2100 lumens
- Charger Type:
- Type-C USB
- Bulb Type:
- CREE XHP50.2 LED
- Battery Type:
- 21700
Code: 17R-FL-NXTA30MAX-PS5687
MPN: PS5687
UPC: 6945064202561
Product Info for Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight
The Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 12% Off!![]()
Purchase your new Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | LED |
| Light Output: | 2100 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Bulb Type: | CREE XHP50.2 LED |
| Beam Distance: | 250 m |
| Diameter: | 28 mm |
| Bezel Diameter: | 38 mm |
| Bezel Type: | Strike Nano-Ceramic |
| Length: | 151 mm |
| Weight: | 0.6 lb |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Battery Type: | 21700 |
Features of Nextorch TA30 Max 21700 Battery 2100 Lumens CREE XHP50.2 LED Tactical Flashlight
- Modes: Tactical-Momentary on (2100 lumens), One-Step Strobe (2100 lumens); Duty Mode-High (2100 lumens, 2h 30m runtime); Medium (380 lumens, 6h runtime); Low (70 lumens, 23h runtime)
- 250m beam distance
- Nano-ceramic strike bezel
- Rotational dial magnetic switch
- Type-C USB charging cord
- Requires (1) 21700 battery (included)
Package Contents:
- Nextorch TA30 Max 21700 Battery 2100 Lumens CREE XHP50.2 LED Tactical Flashlight
- 21700 Battery