Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 21700, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXP82-PS520063
MPN: PS520063
UPC: 6945064205012
Product Info for Nextorch P82 LED Flashlight
The Nextorch P82 LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 12% Off!![]()
Purchase your new Nextorch P82 LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
1,200-Lumen Ultra-Long-Range Rechargeable Flashlight with 1,100m max beam distance
Specifications for Nextorch P82 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Battery Life: | 3.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1100 m |
| Length: | 7.38 in |
| Weight: | 0.9 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 21700, Lithium Ion |
| Overall Length: | 7.38 in |
Features of Nextorch P82 LED Flashlight
- 1100 meters long-range beam distance
- Specially hardened nano-ceramic breach bezel effectively breaks glass
- Dual side switches for easy one handed operation
- USB-C rechargeable design, economical and convenient
Package Contents:
- Nextorch P82 LED Flashlight