Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 4000 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 21700, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXP20-PS520085
MPN: PS520085
UPC: 6945064205739
Product Info for Nextorch P20 LED Riot Shield Flashlight
The Nextorch P20 LED Riot Shield Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Nextorch P20 LED Riot Shield Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEXTORCH P20 4K Focusable Shield Light is a tactical lighting option optimized for mounting on ballistic shields, providing a blinding 4000 lumen output. It features four light heads with individual focusable beams, a remote switch with a strobe function, and various mounting options for different tactical uses.
Specifications for Nextorch P20 LED Riot Shield Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 4000 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Length: | 18.5 cm |
| Weight: | 2.1 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 21700, Lithium Ion |
| Dimensions: | 7.25 x 3.38 x 2.13 in |
Features of Nextorch P20 LED Riot Shield Flashlight
- High Output Illumination and Strobe
- Universal Mounting Hardware - Bolt On, Velcro, 3M Tape
- Remote Dual-Switch
- Features 4 adjustable focus lenses
Package Contents:
- Nextorch P20 LED Riot Shield Flashlight