Tap Tap to Zoom
Product Info for Nexbelt Torque Belt - Men's
The Nexbelt Torque Belt - Men's is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Nexbelt Torque Belt - Men's from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These belts are built for heavy duty work and the wear and tear of a being on a job site. Be it construction or warehouse duties, they are stiff enough to carry the extra weight of tools, phones and other items for the trades. They are stiffer than our normal belts but not as stiff as our gun belts.
Specifications for Nexbelt Torque Belt - Men's:
| Manufacturer: | Nexbelt |
| Mens Waist Size: | 50 in |
| Belt Width: | 1.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Belt Style: | Duty |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Work, Duty |
| General Application: | Casual |
| Gender: | Male |
| Finish: | Pewter |
| Fastener/Closure Type: | Buckle |
| Activity/Occasion: | Work, Duty |
| Adjustability: | Ratchet |
| Fabric/Material: | Nylon |
Features of Nexbelt Torque Belt - Men's
- Buckle size 1 11/16in x 2 7/16in
- Fits up to 50in waist
Package Contents:
- Nexbelt Torque Belt - Men's