Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Hard Anodize
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Handguard Length:
- 14.75 in
- Weight:
- 18.54 oz
- Inner Diameter:
- 1.6 in
Code: 3FR-HZ-NM10MLH-NSP-LF-HG-SG15
MPN: NSP-LF-HG-SG15
UPC: 850021104542
Product Info for NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard
The NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $12.45 Off!![]()
Purchase your new NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEMO Arms Signature Series Slim Grip M-LOK Handguard features unique multi-dimensional design details while providing a smooth and comfortable grip with superior heat shielding. This handguard is compatible with most standard large frame (AR-10) style receiver sets but is designed to compliment the NEMO Arms Large Frame Billet Receiver Set.
Specifications for NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard:
| Manufacturer: | NEMO Arms |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Hard Anodize |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 14.75 in |
| Weight: | 18.54 oz |
| Inner Diameter: | 1.6 in |
Features of NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard
- M-LOK slots at 3,6, and 9 oclock positions accept M-LOK compatible accessories
- Integrated rail at 12 oclock with engraved T-marks
- Integrated rotation limited steel quick disconnect sling mounts
Package Contents:
- NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard
- Two accessory 5-slot picatinny rail sections