Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 500 lumens
- Charger Type:
- Alkaline Battery, No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA Alkaline
Code: X25-FL-HH71-NEB-FLT-0014
MPN: NEB-FLT-0014
UPC: 645397937449
Product Info for Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights
The Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 15% Off!![]()
Purchase your new Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEWTON 500 flashlight by NEBO is a powerful handheld flashlight with 4 light modes. The easy-touch rear positioned switch makes it a breeze to switch between modes and the powerful LED in this flashlight can light up 150 feet.
Specifications for Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Quantity: | 3 |
| Charger Type: | No Charger, Alkaline Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Bezel Diameter: | 1.38 in |
| Length: | 5.25 in |
| Weight: | 0.5 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton LED Flashlights
- Anodized aircraft-grade aluminum
- Magnetic Base
- IP67 waterproof
- 1 meter impact resistant
- Easy-touch switch
- 4x zoom
- One rear-positioned button for power and mode selection
Package Contents:
- Nebo Newton LED Flashlights
- 3 x NEBO AAA batteries
- 1 x Detachable lanyard
- 1 x Product manual