Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1500 lumens
- Charger Type:
- Alkaline Battery, No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA Alkaline
Code: X25-FL-HH7115-NEB-FLT-0017
MPN: NEB-FLT-0017
UPC: 645397937470
Product Info for Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
The Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 18% Off!![]()
Purchase your new Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NEWTON 1500 flashlight by NEBO is a powerful handheld flashlight with 4 light modes. The easy-touch rear positioned switch makes it a breeze to switch between modes and the powerful LED in this flashlight can light up 597 feet.
- LIGHT MODES
- High (1500 lumens): 2 hours - 182 meters / 597 feet
- Medium (900 lumens): 5 hours - 143 meters / 469 feet
- Low (90 lumens): 20 hours - 46 meters / 150 feet
- Strobe (1500 lumens): 2 hours - 182 meters / 597 feet
Specifications for Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Battery Quantity: | 6 |
| Charger Type: | No Charger, Alkaline Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Bezel Diameter: | 2 in |
| Length: | 8.38 in |
| Weight: | 1 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
- IP67 waterproof
- 1 meter impact resistant
- Easy-touch switch
- 3x zoom
- One rear-positioned button for power and mode selection
Package Contents:
- Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
- 6 x NEBO AA batteries
- 1 x Detachable lanyard
- 1 x Product manual