Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 500 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: X25-FL-NBFL02-NEB-POC-1004
MPN: NEB-POC-1004
UPC: 645397940630
Product Info for Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
The Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $1.00 Off!![]()
Purchase your new Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Mini Larry is the pocket light you reach for when you need versatility. Designed with a 500 lumen LED flashlight, a 450 lumen COB work light and 4 light modes, it easily adapts to any situation from spotlighting to area task lighting. Engineered for industry-leading brightness, COB LED chip technology provides brilliant illumination while offering improved energy efficiency over standard LEDs. The powerful magnetic base allows you to mount the light to any metal surface for convenient, hands-free lighting. The aircraft-grade aluminum construction is impact-resistant, so it is designed to last with a bezel to protect the recessed LED and a rubber work light cover to prevent cracking, if dropped. The sturdy, steel clip allows you to easily carry this light on a belt or a pocket. Alternatively, the clip can be reversed for use as a cap light or removed for a slimmer profile. NEBOs proprietary Smart Power Control creates a seamless transition through light modes to extend battery life and it is fully rechargeable via the integrated USB-C port.
Specifications for Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 126 m |
| Diameter: | 1 in |
| Bezel Diameter: | 1 in |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 4.19 in |
| Width: | 0.94 in |
| Height: | 0.94 in |
| Weight: | 5.47 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
- LED Flashlight (500 Max Lumens)
- COB Work Light (450 Max Lumens)
- 4 Light Modes
- IP67 Waterproof
- Anodized Aircraft-Grade Aluminum Construction
- Impact-resistant
- Powerful Magnetic Base
- Removable Belt/Pocket Clip
- Smart Power Control
- Push-Button Mode Selector
- Charging Indicator
- USB-C Rechargeable
- 800mAh (3.7V) Li-ion Battery (3.7V)
Package Contents:
- Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
- 1x USB-A to USB-C Cable