Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 9000 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Rechargeable
Code: X25-FL-HILED-NEB-ARE-0001
MPN: NEB-ARE-0001
UPC: 645397002215
Product Info for Nebo High Bright LED Light
The Nebo High Bright LED Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 14% Off!![]()
Purchase your new Nebo High Bright LED Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Never deal with a dimly-lit garage, basement, or attic again. The High Bright 9000 LED garage light shines with 9,000 lumens of brilliance, and it fits standard household light sockets. Just screw it in, turn it on, and adjust each of the four LED light panels up to 90 to direct the light where you want it. Its a utility light thats brighter than bright. With just a 60-watt power draw and a coverage area of 860 square feet, the High Bright 9000 LED garage light from NEBO is extremely efficient and sure to meet your needs.
Specifications for Nebo High Bright LED Light:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 9000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 4.55 in |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 0.75 lb |
| Battery Type: | Rechargeable |
Package Contents:
- Nebo High Bright LED Light