Tap Tap to Zoom
Product Info for NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate
The NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Tactical Backpack the perfect size to carry a Days supply of essential gear. Multiple compartments and MOLLE webbing to organize and customize your backpack to your needs. Includes one each: Level III+ 10"X12" Shooters Cut Ballistic Hard Plate that fits in a back pocket of the backpack.
Specifications for NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Weight: | 90 oz |
| Pack Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Level III+ 10 x 12in Shooters Cut Ballistic Hard Plate |
| Pack Loading: | Top |
| Fabric/Material: | PVC & UHMWPE |
| Height: | 19 in |
| General Application: | Tactical |
| Width: | 17 in |
| Depth/Thickness: | 3.5 in |
Features of NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate:
- Main compartment dimensions: 18 H x 12 W x 6 D (1,200 sq inches)
- 4X Side compartments
- two on each side: 5 H x 5 W x 1 D
- Top Outside Compartment: Top 4 H x 8 W x 2 D & Bottom 9H x 9W x 3 D MOLLE compatible webbing on the front pockets and the bottom of the backpack
- Heavy Duty: Zippers
- Carry Handles on the Top and both Sides of the backpack
- Adjustable Compression Straps on the Sides of the backpack Includes one each: Level III+ 10"X12" Shooters Cut Ballistic Hard Plate that fits in a back pocket perfectly
- Constructed of Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UHMWPE) creating a light weight ballistic plate Rated at Level III Plus - capable of stopping 7.62x51mm NATO rounds.
Package Contents:
- NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate