Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Pair of 1in Aluminum Weaver Style Rings
Code: NC-RS-SKSCRS-KSKSC430B-A
MPN: KSKSC430B-A
UPC: 848754005397
Product Info for NcSTAR SKS Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope w/1in Rings
The NcSTAR SKS Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope w/1in Rings is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new NcSTAR SKS Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope w/1in Rings from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
SKS Tri-Rail receiver cover with 4X30 scope and rings. SKS receiver cover provides a top rail for mounting the included 4X30 compact scope and two side rails for mounting accessories like flashlights or lasers to your SKS.
Specifications for NcSTAR SKS Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope w/1in Rings:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Included Accessories: | Pair of 1in Aluminum Weaver Style Rings |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Model: | SKS |
Features of NcSTAR SKS Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope w/1in Rings:
- The perfect combo kit to install a compact 4X30 scope onto your SKS rifle
- Replaces existing SKS receiver cover
- Fits most of the different manufactures of SKS rifles
- 4X30 compact tactical scope has one piece main tube
- with multi-coated lenses
- and included lens caps Combo also includes a pair 1 aluminum weaver scope rings Constructed from steel and aluminum materials with a black finish.
Package Contents:
- NcSTAR SKS Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope w/1in Rings