Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 5 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DP
MPN: DP
UPC: 814108011123
Product Info for NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP
The NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for NcSTAR Red Dot Sights.
Specifications for NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Reticle: | 5 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Clear |
| Length: | 4.73 in |
| Weight: | 3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP:
- LED (Light Emitting Diode) 100% safe for the eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting
- Mechanical On and Off switch mounted to the side of the optic for easy access
- Integrated Weaver base mount will mount onto virtually any firearm with a Weaver
- Picatinny
- MIL-STD 1913 type rails
- Includes extra battery and mounting tool
- Black Polymer and aluminum mount construction.
Package Content:
- Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base