Tap Tap to Zoom
Product Info for NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes
The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes is perfect for all types of tactical situations. This Rifle Scope combo by NcSTAR includes green and blue Illumination and a bullet drop compensator. The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes Fogproof Scope is fog, water and shock proof with fully multi coated lenses. The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes helps you get a clear shot and get the job done!
Specifications for NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Exit Pupil: | 14 - 4.7 mm |
| Illumination Color: | Green, Blue |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 12 - 36.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 7.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of NcSTAR Mark III Tactical 3-9x42mm Rifle Scopes:
- Bullet Drop Compensator
- Green and Blue Illumination
- Fully Multi Coated Lenses
- Fog, Water and Shock proof
- Includes lens covers and batteries
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes