Tap Tap to Zoom
The NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Expert Plate Carrier has MOLLE webbing on the front, back, and side panels for the ultimate in custom configuration. Internal compartments for soft ballistic panels and a separate pocket for ballistic plates. Adjustable shoulder straps and Cummerbund for a 2XL+ custom fit. Includes a pair of Level III Plus Shooters Cut PE Ballistic Hard 10"X12" Plates that fits in the front and back Expert Plate Carrier panels.
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Size: | 2XL |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Application: | Tactical |
| Threat Level: | Level III+ |
| Weight: | 10.6 lb |
| Fastener/Closure Type: | Loop |
| Armor Cut: | Shooters |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Height: | 12 in |
| Length: | 10 in |