Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot + Bullseye + Cross + Starburst Reticle
- Illumination Color:
- Blue
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Base/Mount Type:
- QD Mount
Code: NC-RD-196629
MPN: D4BLQ
UPC: 848754000750
Product Info for NcStar Blue Four Reticle Reflex w/QR Mount
The NcStar Blue Four Reticle Reflex w/QR Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new NcStar Blue Four Reticle Reflex w/QR Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ideal for all of your shooting needs, the NcStar Blue Four Reticle Reflex Sight w/ QR Mount - Black D4BLQ will provide you with enhanced target acquisiton and re-acquisition. With it's anodized aluminum construction, the NcStar Blue Four Reticle Reflex Sight will provide you with years of reliability and efficient service. The amazing color reticles make it easier for the shooter to quickly acquire the Blue reticle against your target and it's background clutter. For a great way to make sure you are shooting with one of the best reflex sights the industry has to offer, choose the NcStar Blue Four Reticle Reflex Sight w/ QR Mount - Black.
Specifications for NcStar Blue Four Reticle Reflex w/QR Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot + Bullseye + Cross + Starburst Reticle |
| Illumination Color: | Blue |
| Emitter Type: | Open |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 5.3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Platinum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
Features of NcStar Blue Four Reticle Reflex Sight w/ QR Mount - Black:
- BLUE colored Four Reticle set: Dot, Bullseye, Cross, Bullseye
- Locking Quick Release Mount for mounting onto Weaver/Picatinny type rails.
- LED (Light Emitting Diode) 100% Safe for the Eyes.
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting position on a firearm
- BLUE colored reticles make the reticle Pop! Makes it easier for the shooter to quickly acquire the Blue reticles against your target and it's background clutter
- Blue Color reticles also works great for shooters with Red/Green type Color Blindness.
- Black Anodized Aluminum Construction
- Uses 1 each CR2032 Battery + a spare battery (included)
- Tools for adjust Reflex Optics Zero and Rubber Lens cap are included
Package Contents:
- NcStar Blue Four Reticle Reflex Sight D4BLQ