Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot/Cheveron/Horse Shoe/Urban Cross
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DMRK132A
MPN: DMRK132A
UPC: 848754003447
Product Info for NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET
The NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Mark III Tactical Reflex Optic Series were designed with the styling and features popularized with NcSTAR's Top selling compact Mark III Tactical Scope Series. We now offer these Mark III Tactical Reflex Optic models that looks great and are packed with many of the popular features that are ideally suited for Tactical Shooters.
Specifications for NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET:
| MAGNIFICATION: | 1X |
| RETICLE COLORS: | RED, GREEN, AND BLUE |
| RETICLES: | DOT, CHEVERON, HORSE SHOE, URBAN CROSS |
| OBJECTIVE LENS SIZE: | 32mm |
| LENS COATING: | PLATINUM |
| MOUNT: | ADJUSTABLE LOCKING QUICK RELEASE MOUNT (FITS WEAVER, PICATINNY, AND 1913 MIL-SPEC RAILS) |
| BATTERY TYPE: | CR2032 (inlcuded) |
| BODY COLOR: | BLACK ANODIZED COATED FINISH |
| LENGTH: | 5.4" |
| WEIGHT: | 9.9 oz |
Features of NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET:
- LED (Light Emitting Diode) 100% Safe for the Eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting
- 4 Reticles: Dot, Chevron, Horse Shoe, Urban Cross
- Three Brightness Levels and Three different Colors: Red, Green, and Blue for each of the Four Reticles
- Reflex Optic Centerline height at AR15 1½" optic height.
- Locking Quick Release mount for mounting onto Weaver, Picatinny, and 1913 Mil-Spec rails.
- Slant Cut Objective Lens Sun-Shade.
- Black Anodized Aluminum Body
- Includes Lens Covers, Extra Battery, and Mounting Tools
- US PATENT PENDING
Package Contents:
- NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET
Specifications for NC DMRK132A MARKIII 1X32 4RET:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Reticle: | Dot/Cheveron/Horse Shoe/Urban Cross |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 9.9 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |