Tap Tap to Zoom
Product Info for Nanuk 910 2 UP Glock Gun Case
The Nanuk 910 2 UP Glock Gun Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 33% Off!![]()
Purchase your new Nanuk 910 2 UP Glock Gun Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Glock 2 Up pistol case provides secure storage for most Glock handguns along with 2 double stack magazines. Perfect for law enforcement, military and gun enthusiasts, this case features resistant closed cell PEF foam construction for long term performance. The case will also accommodate a gun fitted with trigger lock as well as later models with the beavertail design. The case can be locked using the two integrated eyelets allowing you to store, secure and transport your pistol with confidence.
Features/Specifications:
Soft Grip Foldable Handle, Padlockable, 100% Stainless Steel Hardware, High Performance Gasket, Automatic Pressure Release Valve, Molded-In Bezel System, Integrated Lid Stay, Stackable Volume Capacity: 0.07 cu. ft. Item: Protective Case Inside Depth: 3-5/7"
Included Accessories:
Standards: ATA 300 (Impact Test), ASTM D4169 (Falling Rain-Vibration-Drop Tests), Mil-STD-810F (Immersion Test), IP 67 (Ingress Protection Tests-Dust and Immersion), Meets Airline Carry-On Regulations Mfr. Series: 903 Material: Lightweight NK-7(TM)
Specifications for Nanuk 910 2 UP Glock Gun Case:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Depth/Thickness: | 3.7 in |
| Length: | 14.3 in |
| Width: | 11.1 in |
| Size: | Small |
| Height: | 4.7 in |
| Country of Origin: | Canada |
| Internal Length: | 13.2 in |
| Internal Depth/Thickness: | 4.1 in |
| Internal Width: | 9.2 in |
| Overall Length: | 14.3 in |
| Gun Type: | Handgun |
Features of Nanuk Hard Gun Case W/Foam Insert For Glock 2Up:
- With its patented PowerClaw latching system and the NK-7 resin outer shell
- NANUK is built for nature's most unforgiving conditions
- NANUK protective cases are the result of years of testing both in the lab and on the field
- Lightweight
- rugged and waterproof
- all cases are IP67 rated
- which means they stand up to everything from the smallest undesirables to the biggest tumbles.
- Included Accessories:
- This protective case comes with custom designed foam interior fits two Glock pistols along with space for two magazines.
Package Contents:
- Nanuk 910 2 UP Glock Gun Case