Tap Tap to Zoom
Product Info for Nanuk 995 Full Foam / No TSA Latch Case
The Nanuk 995 Full Foam / No TSA Latch Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 28% Off!![]()
Purchase your new Nanuk 995 Full Foam / No TSA Latch Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Measuring 52 inside, the NANUK 995 is the longest case built for extreme protection and transportation of double rifles, primarily. It has earned the trust of sportsmen, sportswomen, hunters, law enforcement and the military. After all, the NANUK 995 is built to survive the outdoors, water, dust, impact and all kinds of abuse. Its made to get in harms way so the gear inside stays safe and unharmed. Its no wonder that it has also become the go-to case for photo and video pros who also use the NANUK 995 for lighting kits and tripods. With NANUKs exclusive locking and latching system, your case stays shut and secured until you are ready to open it. This indestructible MIL-Spec case is equipped with a lid stay feature to keep the case safely open when in use and the reinforced stainless-steel eyelets can be used to secure additional padlocks.
Specifications for Nanuk 995 Full Foam / No TSA Latch Case:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Wheels: | Yes |
| Interior: | Foam |
| Depth/Thickness: | 4.4 in |
| Length: | 55.1 in |
| Width: | 17.3 in |
| Fabric/Material: | NK-7 Resin |
| Size: | Long |
| Weight: | 21.6 lb |
| Height: | 6.6 in |
| Operation Temperature Range: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Volume: | 74.1 liters |
| Internal Length: | 52 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Nanuk 995 Case w/Foam
- Lock to keep your equipment securely locked during transit but accessible for inspection by the when required. This indestructible MIL-Spec case is equipped with a lid stay feature to keep the case safely open when in use and the reinforced stainless-steel eyelets can be used to secure additional padlocks.
- It has earned the trust of sportsmen, sportswomen, hunters, law enforcement and the military. After all, the NANUK 995 is built to survive the outdoors, water, dust, impact and all kinds of abuse. Its made to get in harms way so the gear inside stays safe and unharmed. Its no wonder that it has also become the go-to case for photo and video pros who also use the NANUK 995 for lighting kits and tripods.
- The handles feature stainless steel hardware that are spring-loaded to avoid harm when traveling or during shipping. This transport case is also equipped with an automatic pressure release valve.
- With NANUKs exclusive locking and latching system, your case stays shut and secured until you are ready to open it. For extra security, two latches feature an integrated key.
- This MIL-Spec injection molded case is backed by a lifetime warranty. Inside, products can be secured with solid foam, custom foam or the case can be purchased empty.
Package Contents:
- Nanuk 995 Full Foam / No TSA Latch Case