Tap Tap to Zoom
Product Info for Nanuk 920 Hard Plastic Case
The Nanuk 920 Hard Plastic Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 18% Off!![]()
Purchase your new Nanuk 920 Hard Plastic Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The 920 is the perfect fit for your camera gear and accessories. The rugged NK-7 resin ensures the protective case is four-season ready and remains tightly fastened with its patented PowerClaw latches.
Specifications for Nanuk 920 Hard Plastic Case:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Wheels: | No |
| Interior: | Empty |
| Depth/Thickness: | 3.7 in |
| Length: | 16.7 in |
| Width: | 13.4 in |
| Fabric/Material: | Lightweight NK-7 resin |
| Included Accessories: | None |
| Size: | Medium |
| Weight: | 5.1 lb |
| Internal Dimensions: | 15.0 x 10.5 x 6.2 in |
| Height: | 6.8 in |
Features of Nanuk 920 Hard Plastic Case:
- Waterproof
- Impact resistant
- Conditional lifetime guarantee
- Crushproof
- Dustproof
- Powerclaw latching system
- Soft grip foldable handle
- Lightweight NK-7 resin
- Padlockable
- 100% stainless steel hardware
- High performance gasket
- Automatic pressure release valve
- Molded-in bezel system
- Integrated lid stay
- Stackable
- Meets airline carry-on regulations
Package Contents:
- Nanuk 920 Hard Plastic Case