Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Nanuk 910 Protective Case w/ Cubed Foam
The Nanuk 910 Protective Case w/ Cubed Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 29% Off!![]()
Purchase your new Nanuk 910 Protective Case w/ Cubed Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Nanuk 910 Protective Case w/ Cubed Foam:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Wheels: | No |
| Interior: | Foam |
| Depth/Thickness: | 2.8 in |
| Length: | 14.3 in |
| Width: | 11.1 in |
| Fabric/Material: | Lightweight NK-7 resin |
| Pack Volume: | 7.9 liters |
| Size: | Small |
| Weight: | 3 lb |
| Internal Dimensions: | 13.2 x 9.2 x 4.1 in |
| Height: | 4.7 in |
| Internal Depth/Thickness: | 2.8 in |
| External Dimensions: | 14.3 x 11.1 x 4.7 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Storage Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Nanuk 910 Protective Case w/ Cubed Foam