Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/White
- Length:
- 12.5 in
- Width:
- 9.8 in
- Pack Volume:
- 8.2 liters
- Size:
- Small
- Internal Dimensions:
- 9.5 x 7.5 x 7.5 in
- Height:
- 8 in
Code: 1N-DX-NA908-908S-000BK-PA0-AMM01
MPN: 908S-000BK-PA0-AMM01
UPC: 666365027184
Product Info for Nanuk 908 Waterproof Ammo Case
The Nanuk 908 Waterproof Ammo Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 20% Off!![]()
Purchase your new Nanuk 908 Waterproof Ammo Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
If you're looking for a serious upgrade to your flimsy ammo can, check out this dry storage box from Nanuk. These Dry Boxes are a perfect solution for storing and transporting ammunition. The watertight seal can be submerged in 3 feet of water for 30 minutes. Just add desiccant and rest assured that you won't open the box to find rust or corrosion on your ammunition stockpile. This will hold approximately 600 unboxed/bulk 5.56mm NATO/.223 Rem. rounds.
The Nanuk Hard Case is built strong, too. The nearly-indestructible MIL-Spec NK-7 resin will take shocks, impact, and incredible abuse without buckling. The two PowerClaw latches keep it shut tight and sealed with the high-performance rubber gasket. The two reinforced metal eyelets for padlocks are ready for TSA-approved locks for air travel and extra security. Trusted by outdoor enthusiasts, law enforcement, hunters, and shooters of all kinds, these cases are found in the most serious kits of those who need equipment that will withstand the harshest conditions.
Specifications for Nanuk 908 Waterproof Ammo Case:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Color: | Black/White |
| Length: | 12.5 in |
| Width: | 9.8 in |
| Fabric/Material: | Lightweight NK-7 resin |
| Pack Volume: | 8.2 liters |
| Size: | Small |
| Weight: | 3.6 lb |
| Internal Dimensions: | 9.5 x 7.5 x 7.5 in |
| Height: | 8 in |
| Caliber: | Universal, .223 Remington, 5.56x45mm NATO |
| Operation Temperature Range: | -29 - 60 Celsius |
| Volume: | 8.2 liters |
| Fastener/Closure Type: | Latches |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Quantity: | 1 |
| Buoyancy Rating: | 18 lb |
| External Dimensions: | 12.5 x 9.8 x 8 in |
| Number of Rounds: | 600 |
| Country of Origin: | Canada |
Features of Nanuk 908 Ammo Case
- CLOSE WITH CONFIDENCE. OPEN WITH EASE.: Ensuring that your smaller gear stays well protected from the elements, the NANUK 908 Waterproof Ammo Case case's patented PowerClaw latching system uses compressive force and triple action to clamp your case tight. Integrated slide locks offer added security, preventing your case from opening during transport or if it's dropped. The super tough nylon construction and stainless-steel hardware ensure that your important items stay safe in your NANUK waterproof case no matter where your journey takes you.
- GO WHERE NO CASE HAS GONE BEFORE: NANUK protective cases were primarily designed for front line protection, search and rescue missions, first responders, military, industrial, marine and diving uses. The professionals that rely on NANUK cases require a reliable, waterproof solution which resists deformation and fatigue. NANUK ensures a long-lasting, watertight seal - nothing gets in - nothing!
- GET HIGH-IMPACT PROTECTION WITH A FRACTION OF THE WEIGHT: Impact-resistant, lightweight, and armed with NK-7 resin body, the NANUK 908 Waterproof Ammo Case protective case is designed with rounded corners, thick, strong walls, and oversized details. No matter what nature throws its way, NANUK is built to survive. This NANUK is shock-absorbent to prevent damage to the case and, more importantly, to the valuable contents.
- STAND OUT WITH A UNIQUE DESIGN AND COLOR SELECTION: Rounded corners and chamfered edges merge with strong character lines to deliver a design that is as sleek and modern as it is tough and reliable. Be it for aesthetic preference or more practical purposes, color choice is an important feature for many NANUK users - choose from up to nine colors depending on the case. Color options range from emergency red to military olive, meaning that you can blend in or stand out, whatever the task entails.
- KEEP YOUR CASE FROM SEALING SHUT. AUTOMATICALLY. Changes in altitude, temperature, humidity and geographic location create a "vacuum lock" which can effectively seal a case shut. NANUK's integrated auto-pressure valve equalizes this atmospheric pressure difference. Using state-of-the-art technology, the micro vent allows air to pass through while preventing water from entering.
Package Contents:
- Nanuk 908 Waterproof Ammo Case