Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Nanuk 903 Protective Case w/ Cubed Foam
The Nanuk 903 Protective Case w/ Cubed Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 34% Off!![]()
Purchase your new Nanuk 903 Protective Case w/ Cubed Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Nanuk 903 Protective Case w/ Cubed Foam:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Wheels: | No |
| Depth/Thickness: | 3.7 in |
| Length: | 9.1 in |
| Width: | 6.8 in |
| Fabric/Material: | Lightweight NK-7 resin |
| Size: | Small |
| Weight: | 1.3 lb |
| Internal Dimensions: | 7.4 x 4.9 x 3.1 in |
| Height: | 3.8 in |
| Country of Origin: | Canada |
Features of Nanuk 903 Protective Case w/ Cubed Foam:
- Padlockable
- Waterproof
- Impact resistant NK-7 resin
- Soft grip foldable handle
- Powerclaw latching system
- Integrated lid stay
- 100% stainless steel hardware
- Integrated bezel system
- Stackable
- Meets airline carry-on regulations
- Lifetime guarantee
Package Contents:
- Nanuk 903 Protective Case w/ Cubed Foam