Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 5M-RS-PLSY-MU3940IGR
MPN: MU3940IGR
UPC: 857727001069
Product Info for Mueller Optics 3-9 x 40mm Sport Dot Series Water Proof Rifle Scope
The Mueller Optics 3-9 x 40mm Sport Dot Series Water Proof Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 15% Off!![]()
Purchase your new Mueller Optics 3-9 x 40mm Sport Dot Series Water Proof Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Mueller Optics 3-9 x 40mm Sport Dot Rifle Scope MU3940IGR is best used primarily for the big game hunter to withstand the larger caliber recoils of current hunting rifles. The illuminated glass etched reticle of the Mueller Optics Scope utilizes a German #4 for quick target acquisition. There's also an 11-position rheostat to illuminate the micro-dot to aid in precise shot placement during low light conditions. All waterproof Rifle Scopes by Mueller Optics in the Sport Dot Series also feature fully multi-coated optics for maximum brightness and contrast, a fast focus eyepiece for quick reticle clarity adjustments, and easy finger adjustable target style turrets (no tools required).
Mueller Optics offers premium innovative rifle scopes that feature unparalleled craftsmanship and accuracy at a fraction of the price. If you are looking for outstanding clarity, light capabilities and more, then check out the Mueller Optics Rifle Scopes section of our store. We also have Rifle Scope accessories for Mueller Optics Scopes. They can be found in the Mueller Rifle Scope Accessories section as well.
Specifications for Mueller Optics 3-9 x 40mm Sport Dot Series Water Proof Rifle Scope:
| Manufacturer: | Mueller Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.25 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 12.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 1.87 in |
| Height: | 1.87 in |
| Lens Material: | Crystal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Mueller Optics MU3940IGR 3 - 9x 40mm Sport Dot Series Waterproof Rifle Scope
- Euro Coated: Fully multi-coated camera-quality crystal lenses for superior brightness and contrast; green coating
- Large diameter ocular lens for wider field of view
- All-weather, high-torque power change ring
- Fast-focus eyebell
- Eleven (11) dot brightness intensity settings
- 1/8-inch fine-tune, windage and elevation adjustments with audible click stops and easy fingertip turrets; no tools required
- Overall length: 12.6"
- 1" tube construction with matte black finish to minimize glare
- Nitrogen-filled, water-proof, fog-proof and shock-proof
- Parallax Setting 100 Yards
- Battery Type CR2032
- Limited Lifetime Warranty
Package Content
- Mueller Optics 3-9 x 40mm Sport Dot Rifle Scope w/ German #4 Illuminated Reticle MU3940IGR