Tap Tap to Zoom
Code: QY-B9-SAC
MPN: SAC
UPC: 026057363165
The MTM Survivor Ammo Can is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 24% Off!![]()
Purchase your new MTM Survivor Ammo Can from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect way to secure your ammo, handguns, food or valuables underground, the MTM Survivor Ammunition Can SAC is the perfect case for an emergency. With a bucket-style body and a Double O-Ring Sealed lid and cap design, the MTM Survivor Ammo Can will keep the contents safe. For a great way to make sure you have everything you'll need to survive in an emergency, choose the MTM Survivor Can for Ammunition.
Great for stashing:
| Manufacturer: | MTM |
| Additional Features: | Utility Case |
| Gun Model: | M16, AR-15 |
| Number of Rounds: | 500 |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Universal |
| Height: | 13.5 in |
| Quantity: | 1 |
| Internal Depth/Thickness: | 7 in |
| Country of Origin: | USA |
| Cartridge Type: | SAC |
| Fabric/Material: | Synthetic |
| Gun Make: | Universal |
| Included Accessories: | Standard |
| Finish: | Black |
| Internal Height: | 12.4 in |
| Depth/Thickness: | 10 in |