Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 11.5 in
- Blade Material:
- 440
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Blade Finish:
- Steel
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Textured
- Sheath Material:
- Plastic
- Additional Features:
- Lanyard Slot
Code: 17K-KN1-MT2012
MPN: MT-20-12
UPC: 805319071426
Product Info for Mtech Military Tactical Bowie Knife
The Mtech Military Tactical Bowie Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 30% Off!![]()
Purchase your new Mtech Military Tactical Bowie Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Military Tactical Bowie Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.
Specifications for Mtech Military Tactical Bowie Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 11.5 in |
| Blade Material: | 440 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Blade Finish: | Steel |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Textured |
| Sheath Material: | Plastic |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 11.5 in |
Features of Mtech Military Tactical Bowie Knife:
- Fixed Blade
- 10" Overall
- 3mm black blade
- Plastic handle
- Includes nylon fiber sheath
Package Contents:
- Mtech Military Tactical Bowie Knife