Tap Tap to Zoom
Product Info for Mtech Hunter 8in. Knife
The Mtech Hunter 8in. Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 33% Off!![]()
Purchase your new Mtech Hunter 8in. Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Hunter 8in. Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.
Specifications for Mtech Hunter 8in. Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Finish: | Black |
| Sheath Material: | Nylon |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 8 in |
Features of Mtech Hunter 8in. Knife:
- 8" Overall with a nylon sheath
- 3.75" black drop point blade
- 3.3mm thickness full blade tang
- Blue plastic handle
- 16mm thickness handle with lanyard
Package Contents:
- Mtech Hunter 8in. Knife