Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5 in
- Overall Length:
- 10.5 in
- Blade Material:
- 440
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Blade Finish:
- Steel
- Handle Color:
- OD Green
- Handle Finish:
- Cord Wrapped
- Sheath Material:
- Nylon
- Additional Features:
- Lanyard Slot
Code: 17K-KN1-COFE-MT528C
MPN: MT528C
UPC: 805319060291
Product Info for Mtech Combat Knife
The Mtech Combat Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 13% Off!![]()
Purchase your new Mtech Combat Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Combat Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.
Specifications for Mtech Combat Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 5 in |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Material: | 440 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Finish: | Steel |
| Handle Color: | OD Green |
| Handle Finish: | Cord Wrapped |
| Sheath Material: | Nylon |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 5 in |
Package Contents:
- Mtech Combat Knife