Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8.63 in
- Overall Length:
- 14 in
- Blade Material:
- 440
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Blade Finish:
- Steel
- Handle Finish:
- Rubber
- Sheath Material:
- Nylon
- Additional Features:
- Lanyard Slot
Code: 17K-KN1-MT096
MPN: MT-096
UPC: 805319038801
Product Info for Mtech Black Finish Bowie Knife
The Mtech Black Finish Bowie Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 32% Off!![]()
Purchase your new Mtech Black Finish Bowie Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Black Finish Bowie Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.
Specifications for Mtech Black Finish Bowie Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 8.63 in |
| Overall Length: | 14 in |
| Blade Material: | 440 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Finish: | Steel |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | Nylon |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 14 in |
Package Contents:
- Mtech Black Finish Bowie Knife