Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.5 in
- Overall Length:
- 11.5 in
- Blade Material:
- 440
- Serrated:
- Serrated
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Blade Finish:
- Black
- Handle Finish:
- Rubber
- Sheath Material:
- Nylon
Code: 17K-KN1-MT225
MPN: MT-225
UPC: 805319047483
Product Info for Mtech 6.5in. Dagger Blade
The Mtech 6.5in. Dagger Blade is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Mtech 6.5in. Dagger Blade from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech 6.5in. Dagger Blade is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.
Specifications for Mtech 6.5in. Dagger Blade:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 6.5 in |
| Overall Length: | 11.5 in |
| Blade Material: | 440 |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Grind: | Combo |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | Nylon |
| Length: | 11.5 in |
Package Contents:
- Mtech 6.5in. Dagger Blade