Tap Tap to Zoom
Product Info for Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife
The Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 32% Off!![]()
Purchase your new Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.
Specifications for Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Material: | 440 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Grind: | Combo |
| Sheath Material: | Plastic |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 12 in |
Features of Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife:
- Fixed blade
- 12" overall
- Black tonto blade
- Black plastic handle
- Green camo handle
Package Contents:
- Mtech 1st Recon Search-Destroy Knife