Tap Tap to Zoom
Product Info for Monstrum Ruger American Rifles Short Action Picatinny Optic Rail
The Monstrum Ruger American Rifles Short Action Picatinny Optic Rail is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 29% Off!![]()
Purchase your new Monstrum Ruger American Rifles Short Action Picatinny Optic Rail from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Monstrum Picatinny Optic Rail Mount for Ruger American Rifles
The Ruger American Short Action Picatinny Rail Mount is a dedicated optic mounting platform built specifically for Ruger American Short Action rifles, allowing for precision mounting of your preferred scope.
Specifications for Monstrum Ruger American Rifles Short Action Picatinny Optic Rail:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminium |
| Quantity: | 1 |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger American Rifle Short Action |
| Action Length: | Short Action |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 7 in |
| Width: | 20 mm |
| Weight: | 2 oz |
| Fit: | RCVR |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Monstrum Ruger American Rifles Short Action Picatinny Optic Rail
- The Picatinny rail section installs directly to the factory mounting holes in the Remington American Rifles via the included set screws.
- The rail sections are compatible with both Picatinny and Weaver based rings and optics.
- 7 inches or 16 rail slots in length, the rail allows for flexible placement of your optic for optimum eye relief and cheek weld.
- Available in two styles - a 0 MOA mount and a 20 MOA mount.
- Center Bolt Distance: 3.01 in
- Rear Bolt Distance: 0.87 in
- Front Bolt Distance: 0.87 in
Package Contents:
- Monstrum Ruger American Rifles Short Action Picatinny Optic Rail