Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Ruger
- Gun Model:
- Ruger 10/22
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMSc
Code: MON-RMT-M7GM5S2-ZD720R
MPN: ZD720R
UPC: 810088817588
Product Info for Monstrum Grimlock Ruger 10/22 Red Dot Mount
The Monstrum Grimlock Ruger 10/22 Red Dot Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $1.50 Off!![]()
Purchase your new Monstrum Grimlock Ruger 10/22 Red Dot Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Exclusively from Monstrum - the Grimlock Series optic mounts offer a sleeker and more distinctive design than previous generation mounts, contoured to the curvature of your receiver. All with the same functionality and reliability as standard optic mounts. The Ruger 10/22 red dot mount is a dedicated mount built specifically for the Ruger 10/22 platform. Not compatible with other rifle models. For direct mounting of your red dot onto your Ruger 10/22 receiver. Available in RMR, Venom/Docter, or RMSc footprint standards. Please view compatibility chart to verify the compatibility of your red dot before purchasing. Mount installs directly into the factory mounting holes on the Ruger 10/22 receiver using the included set screws. No additional hardware required.
Specifications for Monstrum Grimlock Ruger 10/22 Red Dot Mount:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger 10/22 |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Length: | 4 in |
| Width: | 1.2 in |
| Weight: | 11 oz |
Features of Monstrum Grimlock Ruger 10/22 Red Dot Mount
- Dedicated red dot mount built specifically for the Ruger 10/22 platform.
- Not compatible with other rifle models.
- Grimlock Series optic mounts offer a sleeker and more distinctive design than previous generation mounts, contoured to the curvature of your receiver.
- Installs directly into the factory mounting holes on the Ruger 10/22 receiver using the included set screws.
Package Contents:
- Monstrum Grimlock Ruger 10/22 Red Dot Mount