Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Monstrum Challenger 5-25x50mm 30mm Rifle Scope, Fisrt Focal Plane
The Monstrum Challenger 5-25x50mm 30mm Rifle Scope, Fisrt Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Monstrum Challenger 5-25x50mm 30mm Rifle Scope, Fisrt Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Monstrum Challenger Series gives you everything you need in a precision long range optic. Adjustable 5-25x magnification with an integrated throw lever for smooth adjustments. Multicoated lenses featuring Extra low Dispersion (ED) glass - reducing chromatic aberration and producing our sharpest image quality ever. An adjustable objective lens - allowing for sharper focus of the target image, elimination of parallax, and range estimation. Newly designed first focal plane Christmas Tree reticle providing both fast target acquisition at closer ranges and detailed ranging information at longer ranges. Available in MOA or MIL reticle versions. A more powerful reticle illumination mechanism with 6 levels of illumination all the way up to a true daylight bright reticle.Improved windage and elevation turrets with precision clicks (1/4 MOA or 0.1 MIL per click) and a configurable zero stop for elevation. Challenger Series high profile scope rings with a 1.50 inch center height and integrated anti-cant level bubble.
Specifications for Monstrum Challenger 5-25x50mm 30mm Rifle Scope, Fisrt Focal Plane:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 31.4 oz |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Package Contents:
- Monstrum Challenger 5-25x50mm 30mm Rifle Scope, Fisrt Focal Plane