Tap Tap to Zoom
Product Info for Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK
The Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This handguard is designed to fit the Sig Sauer MCX Virtus. Made from 6061 aluminum, with a hard coat anodized finish, this rail is sure to stand up to any type of shooter. It features 46 M-LOK compatible slots, making it easy to attach your favorite accessories.
Specifications for Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK:
| Manufacturer: | Midwest Industries |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer MCX |
| Handguard Length: | 12.5 in |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Inner Diameter: | 1.46 in |
| Handguard Material: | 6061 Aluminum |
| Weight: | 8.7 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Additional Features: | Virtus |
| Width: | 1.67 in |
| Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | USA |
| Height: | 2.4 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
Features of Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK:
- Advanced ergonomic shape improves the feel and handling of your MCX Virtus;
- Easy no gunsmith installation;
- Features 46 full M-Lok compatible slots for maximum versatility;
- Heat treated 4140 retaining clip with phosphate finish;
- Includes one five slot M-Lok compatible rail section
Package Contents:
- Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK