Tap Tap to Zoom
Product Info for Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard
The Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to $10.00 Off!![]()
Purchase your new Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Combat Rail HD Handguard .That redefines durability and performance. Engineered for maximum rigidity and extreme use.
Specifications for Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard:
| Manufacturer: | Midwest Industries |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Inner Diameter: | 1.3 in |
| Outer Diameter: | 1.85 in |
| Height: | 3.9 in |
Features of Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard
- Shape and profile are designed for maximum rigidity and extreme use
- Minimal point of impact shift for NV aiming devices
- Longer 4140 Barrel nut to provide stability of the handguard
- Machined heavy-duty anti-rotation tabs
- Uses the MI patented torque plate to provide no forward movement of the handguard
- Two steel anti-rotation QD sockets for maximum strength and placed to minimize gun roll
Package Contents:
- Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard